29 listopada 2023
Pałac, Luboszyce, gm.Gubin, woj.lubuskie
                Drukuj      + ulubione     + obserwowane     Kontakt z autorem

Utworzył: MEGA.PL      Odsłony: 3396
Tagi:
dwór neogotyk wieś domy pałac
Streszczenie:
  Pałac neogotycki, zbudowany w latach 1846-60Pałac w Luboszycach zbudowano w latach 1846-60. Neogotycki, murowany, piętrowy, założony na planie prostokąta, z płytkimi ryzalitami od strony płn. i pd., z wieżą od wsch. i werandą od zach. Południowa elewacja frontowa zaakcentowana na osi ryzalitem, przeprutym w parterze trzyarkadowym wejściem, zwieńczona schodkowym szczytem i sterczynami. Elewacja pn. rozczłonkowana ryzalitami na osiach bocznych. Wieża prostokątna, czterokondygnacyjna z tarasem, zwieńczona sterczynami w narożnikach. W sąsiedztwie pałacu znajduje się park krajobrazowy o powierzchni 3 ha z XVIII - XIX wieku. Dęby szypułkowe o obwodzie 315 - 470 cm, pomniki przyrody nr 528- 531.
Na terenie majątku znajduje się czworak wzniesiony w XVIII - XIX wieku, murowany, parterowy, założony na planie wydłużonego prostokąta, nakryty wysokim dachem dwuspadowym. Stodoła zbudowana na przełomie XVIII - XIX wieku o konstrukcji szachulcowej prostokątnej.
W parku przypałacowym rosną cztery dęby szypułkowe o obwodzie od 300 do 475 cm. Wieża obserwacyjna, stanowiska archeologiczne.
Luboszyce, gm.Gubin, woj.lubuskie
 


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja pt. „Łużyce - Portal Informacji Turystycznej” współfinansowana jest za środków Unii Europejskiej w ramach działania
„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” - mały projekt
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013
Instytucja Zarządzająca PROW 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Start   |   Szukaj   |   Forum   |   Czat   |   Zaloguj lub Zarejestruj się
Copyright 2012-2014 by MEGA.PL - Sławomir Białkowski